Menu

Fotografický workshop Moravské Toskánsko

Jak to všechno začalo...

Krajinu Moravského Toskánska (správně Moravského Slovácka nebo zastarale Slovenska) jsem začal fotografovat po roce 1984 svou první zrcadlovkou Praktica MTL 5. Naučil jsem se zpracovávat kinofilm a pustil se i do zhotovování černobílých fotografií v temné komoře. Po třech letech jsem se odvážil poslat snímky do fotografické soutěže, kterou vyhlásil časopis Československá fotografie. Výsledek mě potěšil: fotografie kapličky u Stavěšic získala 5. místo.


Příroda mě přitahovala stále víc. Kvečeru jsem chodíval s tátou na čekanou a pozoroval jsem krajinu, jak se mění při zapadajícím slunci, jak ji stíny modelují. Tuto úžasnou oblast jsem začal snímat na diafilmy, ale Fomachrom se moc neosvědčil – snímky, které jsem poslal do dalších soutěží, tentokrát úspěch neslavily. Po vystřídání několika žánrů jsem se opět vrátil k fotografování v tu dobu stále Moravského Slovácka, již ovšem na diafilmy Fuji, které byly o několik tříd lepší než Fomachrom, takže ty už na soutěžích zabodovaly.


V roce 2006 jsem zakoupil první digitální fotoaparát Minolta D7D, který podával jedinečné barvy a hlavně se dala počítačově potlačit vzdušná vlhkost v krajině. Celou sérii fotografií moravské krajiny jsem přihlásil do soutěže Štíty Viléma Heckela, které se zúčastnili i profesionální fotografové. I v takto silné konkurenci jsem získal 2. místo.


Od té doby se věnuji převážně objevování nových míst, ke kterým se poté vracím a snažím se je zachytit v nejlepším světle. Krajinu mé oblíbené moravské lokality začali později zachycovat další místní fotografové – společně jsme naše snímky začali umísťovat na Photoserver.eu pod názvem „Moravské Toskánsko“.


Nyní zvu i vás ke společnému fotografování jedinečné krajiny, jíž vás rád osobně provedu a povyprávím příběh přírody stvořené společně s člověkem. Kochejte se krásou jižní Moravy, kde remízky střídají nádherně barevné vlny, biopásy, kvetoucí ovocné stromy, mandloně, překrásné vinice i kapličky s královnou Moravského Toskánska uctívanou havíři – Svatou Barborkou.


Narodil jsem se v srdci Moravského Toskánska, ve Svatobořicích-Mistříně, a okolní krajinu dobře znám. Snímky ze spousty míst jsem publikoval jako první autor, možná i proto porota Národní soutěže mé snímky vyřadila. Především mě však podezírala z koláže, nevěřila totiž, že tak fotogenická krajina na Moravě existuje.


Moravské Toskánsko bývá často vysoce oceňováno ve světových soutěžích, v nichž jsem také několikrát uspěl. A tuto možnost máte nyní, stejně jako přátelé z předchozích workshopů, i vy. S radostí vás provedu krajinou, která se právem umístila v žebříčku 50 nejkrásnějších míst na světě. Poradím vám, jak ji co nejlépe fotografovat, jak najít tu správnou kompozici i jaká technika vám pomůže k těm nejlepším výsledkům. Ukážeme si také úpravu snímků a výsledné fotografie na závěr společně zhodnotíme.


Krajina Moravského Toskánska se nyní potýká s velkým suchem a spousta stromů již zcela odešla. Před rokem jsem vysadil několik třešní a letos k nim přibyly další sestřičky. Nové stromky jsou zakomponovány do krajiny tak, aby dělaly radost jak fotografům a turistům, tak i místním obyvatelům. Zakoupením účasti na workshopu přispějete k výsadbě a dalšímu pěstování těchto nádherně kvetoucích stromů – do péče o ně vkládám spoustu času a energie.

Termíny

11. - 14. dubna 2019

Program

Čtvrtek (příjezd)
Setkáme se přibližně mezi 15. – 16. hodinou v místě ubytování a odjedeme na první společné podvečerní focení. Po návratu bude následovat podrobné seznámení s programem workshopu. Na fotografiích vám ukážu další místa, která navštívíme.

Pátek a sobota
od časného rána (východu slunce) do pozdního odpoledne (západu slunce) budeme fotografovat v srdci zvlněné krajiny Moravského Slovácka, večer nás čeká posezení u fotek a vína.

Neděle (odjezd)
Opět brzy ráno vyrazíme na poslední fotografování a po snídani navštívíme zajímavá místa. Po návratu do penzionu zhodnotíme celý fotografický workshop a kolem 14. hodiny se s nafocenými snímky, novými zkušenostmi, zážitky a doufám i navázanými přátelstvími rozjedeme domů.


Doporučená fototechnika

- digitální zrcadlovka nebo bezzrcadlovka s výměnnými objektivy
- objektivy od širokoúhlých až po teleobjektivy s ohniskem 70–300 mm a více (mohu případně zapůjčit, ale pouze v omezeném množství)
- stabilní a pevný stativ, popř. polarizační nebo přechodové filtry
- kabelová nebo dálková spoušťUbytování :

Pro účastníky workshopu zajišťuji rezervaci ubytování v penzionu v centru Moravského Toskánska (na náklady účastníka kurzu). Rezervovány jsou dvoulůžkové pokoje, jednolůžkový pokoj prosím nahlaste při registraci.

Maximální počet osob: 8

Cena :

3 300 Kč za čtyřdenní workshop

Další Termín

5.4.- 7.4. 2019

volných 5 míst

cena 2600 Kč

Cena nezahrnuje: dopravu do místa konání, ubytování, místní poplatky, pojištění ani stravu.Kontakt :

radeksevera.foto@gmail.com
mob. 777 509 614

Dále připravuji:

Květen, červen - fotografování vlčích máků a jetele nachového.Krajinou splněného přání

Nádherné křivky Moravského Toskánska jsem znala z Radkových fotek. Vypadaly tak exoticky a dokonale, že by mě nenapadlo hledat je nedaleko Brna. Proměny této oblasti během čtvera ročních období i let mě jako krajinářku tak oslovily, že jsem se rozhodla přidat je do jedné z moravských reportáží pro Volvo magazín. Moravské Toskánsko není v navigaci, jediné, co jsem měla sledovat, byla odbočka u šardického autovrakoviště.

Na úžas, který přišel hned na první zastávce uprostřed polí pohádkové krajiny, nikdy nezapomenu. Když jsem tam stála a kochala se neskutečně výtvarnými obrazy, ozval se za mnou veselý hlas: „Počkejte, ještě nejsou ty dlouhé stíny…“ Přímo za mnu se vynořil sám autor fotografií, které mě sem přivedly, a s nezměrnou nesobeckostí mi ukázal ta svá místa…

Každý fotograf ví, jaká radost je vplout do krajiny obrazů, když nadejde ta správná chvíle. Je to jako dotknout se krásy tak hluboce, že vámi prostoupí. A když ten opojný a návykový pocit můžete sdílet, násobí se. Na světě jsou místa, u kterých se toužíte přesvědčit, zda se vám jen nezdají. A když vámi prostoupí, přejete si je zvěčnit. A taková je i krajina Moravského Toskánska.

Děkuji, Radku, za tvé obrázky, sdílení osobních zkušeností i tvé nové stromky, pečlivě zasazené pro oko fotografa.

Petra Doležalová